Bu mövzuda çoxdan yazmaq istəyirdim, hələ, Bakı şəhərinin Xətai rayonunda alovlanan binadan da əvvəl. Lakin, macal tapmırdım, həm də düşünürdüm ki, onsuz da puldan ötrü sinov gedən bu hakimiyyət üçün nə yazırsan yaz, xeyri yoxdur, necə deyərlər, öz bildiyini dədəsinə də verməz. Yazılanlara inadkarcasına, düşməncəsinə münasibət göstərilməsi də ataların belə bir deyimini yada salırdı ki, “Dəyirman bildiyini edir, çax-çax baş ağrıdır. ”Indi də məlum olur ki, Binəqədi yanğını heç də 2-ci yox, 4-cü hadisə imiş. Bunu, prezidentin qarşısında normal məruzə etmək əvəzinə dərsini bilməyən uşaq kimi kağızlar içində eşələnən Baş prokuror Zakir Qaralov da təsdiqlədi. O Z.Qaralov ki, bu faciədə dolayısı ilə o da günahkardır ki, bu haqda bir az sonra.
Yazmaq ağırdır
Bu yazını yazmaq çox ağırdır, təkcə ona görə yox ki, lazımı sənədləri araşdırmaq imkanından məhrumuq, yalnız, oxuduqlarımıza, eşitdiklərimizə istinad edirik. Heç ona görə də ağır deyil ki, rəsmi deyilənlərdən fərqli olaraq ölənlərin sayı 16 nəfər yox, ikiqat çox olduğu bildirilir. Yazmaq ona görə ağırdır ki, faciə bu hakimiyyətin acgözlüyünün nəticəsində baş vermişdir və onlar da heç vaxt öz zibillərinin üstünü açmayacaqlar. Indiyə qədərki acı təcrübəyə əsasən bəri başdan deyirəm ki, nə dövlət komissiyası, nə də istintaq orqanları tam həqiqəti, əsl günahkarları üzə çıxarmayacaq, həmişə olduğu kimi, “günah keçiləri”ni tapıb hadisəni ört-basdır edəcəklər.
800 minalanmış bina
H.Abutalıbovun sözləri ilə desək, Bakının 140 binası tez alışan üzlüklə üzlənib, başqa sözlə, minalanıb. Mətbuatın yazdığı rəqəm isə tamam fərqlidir. Yazılanlara əsasən, hazırda Bakıda və ətraf qəsəbələrdə 800-ə yaxın binanın fasadına tez alışan polistrol, penoplastik və ya poliureton üzlükləri vurulub.
4 saat çəkən yanğın
Indi hakimiyyətə züy tutan telekanallar, saytlar, yala görə, eləcə də gələcəkdə deputat mandatı almaq eşqi ilə ona quyruq bulayan “jurnalist”lər dolayısı ilə əsas günahkarlardan yan keçir, buyruqla deyilənləri, icazə verilənləri yazır, yanğın söndürənləri, fövqəladə hallar nazirliyini az qala qəhrəman düzəldirlər. Əlbəttə, mən yanğın söndürənlərin zəhmətini yerə vurmaq istəmirəm və onların ağır, təhlükəli iş gördüklərini xüsusi qeyd edirəm. Amma, fövqəladə hallara hazır olmayan, əslində isə, belə halları özü yaradan Fövqəladə Hallar Nazirliyinin rəhbərliyindən soruşmaq istəyirəm: Sizin günahınız ucbatından baş verən və xeyli insan təlafatına səbəb olan, bu azmış kimi, 4 saat uzanan yanğına görə heç vicdan əzabı çəkirsinizmi?
Ehtiyat igidin yaraşığıdır
Qədim zamanlardan bəri yeni tikilən, eləcə də təmir edilən binalarda həmişə ehtiyat dəmir pilləkənlər quraşdırılırdı ki, bu da fövqəladə hadisələr zamanı binanın sakinlərinə hava-su kimi lazım olur. Ola bilər ki, belə pilləkənlər heç vaxt lazım olmasın, ola da bilər ki, indiki halda olduğu kimi, bu nərdivan həyati əhəmiyyət kəsb etsin. Bəs, hanı bütün tikinti səlahiyyətləri əlində cəmlənmiş nazirliyin binalarda ehtiyat pilləkənlərı? Axı, atalar təsadüfən deməyiblər ki, “Yüz gün yaraq, bir gün gərək”.
Mütəxəssis rəyi
Tikinti üzrə tanınmış mütəxəssis Rahab Qaziyev: “Binaların üzlənməsinə münasibət bildirmək üçün heç bu sahənin mütəxəssisi də olmaq lazım deyil. Adi gözlə baxmaq və onun bir parçasını ələ götürüb yoxlamaqla da bilmək olur ki, bu tezalışan materialdır”. Bu gün yaxasını kənara çəkənlər həmin materialın təhlükəli olduğunu və tikinti üçün yaramadığını bilmirdilərmi? Tikinti normalarında birmənalı olaraq yazılıb ki, tezalışan materialların tikintidə istifadəsi qadağandır. O materialı binaların yaxınına da buraxmaq olmaz, amma, bunların gözünü pul elə örtdü ki, millətin başına bu faciəni gətirdilər.
Başına gələn başmaqçı olar
Bakı şəhər icra hakimiyyətinin, əlaqədar nazirliklərin, komitələrin başı pul qırmağa qarışdığı bir vaxtda binaları təhlükəli materiallarla üzlənən sakinlər ciddi narahatlıq keçirir, narahatlıqlarını əlaqədar dövlət qurumlarına bildirirdilər. Bu qurumlar isə əhalinin haqlı narahatlığını başa düşmək, təxirəsalınmaz tədbirlər görmək əvəzinə, sakinlərin başının altına yastıq qoyur, rəsmi formada onları qorxmamağa çağırırdılar. Buna da inanmırsınız? Onda, buyurun, bu sənədlə tanış olun:
Danışmaqda pərgarıq
Bu faciəvi hadisə bir daha göstərdi ki, indiki hakimiyyətin döşünə döyməsinə baxmayaraq, o, belə hallara qarşı heç də həmişə hazır deyil. Fəlakət baş verdi, dörd bir tərəfdən yanan insanların fəryadı şəhəri bürüdü, yanğının qarşısı vaxtında alınmadı, bu bir yana, telekanallar çal-çağırından qalmadı, prezident də yol ayrıclarının qırmızı lentini kəsməkdə davam etdi, təcili hadisə yerinə gəlmədi. Bəlkə, o, belə etsəydi, yanğın daha tez söndürülərdi, bu qədər də böyük fəlakət olmazdı. Sizi deyə bilmərəm, şəxsən mən prezidentin dərhal yox, hadisədən bir sutka keçəndən sonra hadisə yerinə gəlməsini heç cürə başa düşə bilmədim. Sanki, alovun içində uşaqların, qadınların, qocaların ÿcızdağıÿ çıxmırdı, qarışqa ölürdü. Bu münasibəti görəndən sonra təkcə başına faciə gələnlərin yox, hər birimizin içimiz göynədi, ürəyimizi dərd bürüdü. Bu yerdə fasebook tanışım Gülnaz xanımın deyimi yadıma düşür : 16 ölü, 9 milyon yaralı.
Mütəxəssis rəyi:
Tikinti üzrə ixtisaslaşmış alim Rafiq Salahov: “Üzləmədə istifadə edilən plastik maddə yanmağa çox meyllidir, ekoloji cəhətdən də insan orqanizmi üçün zərərlidir. Həmin üz örtüklərinin üstünə adi bir kibrit dənəsi də düşən kimi alışır. Həmin üzlüyün bir kvadrat metri 100 manata başa gəlir”.
500 milyon + 16 ölü.
Mütəxəssislərin dediyinə əsasən, bir binanın üzlənməsinə (material xərcləri ,tikinti işləri və s.) orta hesabla 500 min manat xərcləndiyini nəzərə alsaq, 800 binaya təxminən 400 milyon manat xərcləndiyi ortaya çıxır. Söküntü işləri də nəzərə alınsa, dövlətə 500 milyon manat ziyan vurulmuşdur. Başqa sözlə, bu məbləğ illik elm xərclərindən 3 dəfədən artıq; qanunvericilik və icra hakimiyyəti orqanlarının saxlanması xərcləri qədər; səhiyyəyə ayrılan vəsaitdən bir qədər azdır və s.