Müəllimlərin maaşlarının minimum həyat yaşayışını təmin etmədiyini, bu sistemlə işləməyə dolayısı ilə məcbur edildiklərini çoxlarından yaxşı bilirəm. Gözəl bilirəm ki, bu sistemi quranlar bunu bilərəkdən ediblər ki, qanunsuzluqlarını həyata keçirmək üçün müəllimlərin bütün seçkilərdəki saxtakarlıqlarından bolluca yararlansınlar. Bu barədə gələcək yazımda daha ətraflı yazacağımdan bununla kifayətlənirəm.
Qeyd etdim ki, sistemi başa düşürəm. Ancaq bu sistemə şərəf və ləyaqətləinin alçaldılmasına baxmayaraq canla başla qulluq edən müəllimləri heç cür başa düşmürəm! "Acından ölməmək üçün bunu edirlər" bəhanəsi də yersizdir. Bu minvalla bütün rüşvət alan məmurlara, hakimlərə, prokurorlara, hətta oğurluq edən cinayətkarlara belə haqq qazandırmaq olar. Bir də minlərlə müəllimlər var ki, bu sistemə qulluq etmək, onun bir hissəsinə çevilməmək üçün bu cür saxtakarlıqlarda iştirak etmək istəmirlər. Məhz buna görə də sistemin ayırdığı "pay"dan məhrum olurlar. Şəxsən özüm 4 parlament seçkisində iştirak etmişəm və direktor, müəllim korpusunun nə etdiklərinin şahidi olmuşam. Gözümün qarşısında edilən saxtakarlılğa etiraz edəndə isə onların məni hansı həvəslə şərləmək istədiklərini də görmüşəm. Burada seçki dövrü həmin komissiya üzvü müəllimlərin etdiklərini sadəcə yazmaqdan belə utanıram. Mənim tərəfimdən müşahidəçi olmuş bir ziyalı isə hər məni görəndə müşahidəçi olduğundan, gənc məktəb tədris hissə müdirinin etdiklərinin şahidi olduğundan utandığını qeyd edir. Təxminən 50 yaşında olan həmin şəxsin və digər komissiya üzvlərinin gözü qarşısında tədris hissə müdiri paltarının altından bülletenləri çıxarıb qutuya atanda, abrından üzünü kənara çəkib "xanım ayıbdır" deyən müşahidəçiyə olan cavab onu sarsıdıb. Cavab isə belə olub: "Ayıbdır, üzünü çevir". Bu seçkilərdə bir, iki yox, minlərlə əfruzları görənlər müəllimə hörmət edə bilərlərmi? Sizi bu günə salanların müəllimləri də sizin kimilər olduğunun, bu minvalla gələcəyimizin məhv edilməsində ön cərgədə olduğunuzu anlamırsınızmı? Axı biz hamımız, eləcə də balalarımız bu ölkədə yaşayacaqlar. Fərqində deyilsinizmi ki, normal cəmiyyət qurub, şərəf və ləyaqətinizə hörmətlə yanaşılması ilə bərabər normal yaşamağınız məhz sizin verdiyi tərbiyəni görmüşlərdən asılıdır.
P.S. Hər birimiz dərk etməyincə ki, ölkədəki vəziyyət bizim hər birimizdən asılıdır heç nə dəyişməyəcək. Ağ atlı oğlanı gözləməyin, o nağıllarda olur.