Ölkədə ölümün cavanlaşması – xəstəliklər, bədbəxt hadisələr və başqa səbəblər nəticəsində insanların gənc yaşda həyatını itirməsi azmış kimi, üstəlik, tələbə və məktəblilərin intihara əl atması adamı təşvişə salır.
Adətən, belə intihar xəbərlərində hadisənin səbəblərinin dəqiq məlum olmadığı, hüquq mühafizə orqanlarının araşdırmalar apardığı bildirilir. Ancaq ölkədə ailələrin böyük əksəriyyətinin məhrumiyyətlər, stress və depressiya içində yaşadığını düşünəndə, intihar hallarının əsl səbəbləri üzə çıxır. Sanki uşaqlar kasıblıq ucbatından başıaşağı olan valideynlərini bu ağır yükdən qurtarmaq istəyirlər… Valideyn üçün övlad qarşısında aciz və köməksiz durumda qalmaqdan böyük dərd varmı?!
Bu günlərdə Salyan rayonunda məktəbli qızın intiharı da çox ağır hadisə oldu. Məlumatlara görə, mayın 6-da rayonun Xələc kənd sakini, 1999-cu ildə anadan olmuş Gülyanaq Məmmədova özünü yaşadıqları evin damından asmaqla intihar edib. 10-cu sinif şagirdinin intiharının dəqiq səbəbi məlum olmasa da, intiharın ailə münaqişəsi zəminində baş verdiyi ehtimal edilir. Belə ki, məktəbli qız valideynlərindən ona təzə paltar almağı xahiş edib. Valideynlərinin isə buna maddi imkanı çatmayıb. Bundan depressiyaya düşən məktəbli sonda intihara əl atıb…
Bir paltar dərdi uşağı depressiyaya salır, intihara sövq edir! Ölkədə nə qədər belə uşaq var?! Övladını normal geyindirmək, yedirmək bir yana, hətta adi xəstəliyə görə dərmanla təmin edə bilməyən valideynlər var! Lakin hakimiyyət duymur, eşitmir, görmür?! Hətta xəstə uşağı ölüm ayağında olan valideynə “pul yoxdur” deyir! Avropa Oyunlarına milyardlar sərf etdiyini xatırladanda belə, utanmadan, çəkinmədən “o qədər yox, cəmi bir neçə yüz milyon dollar xərclənib” deyir?!